Żeglarska magia Mikołajek

Niemal każdy, kto kocha żeglarstwo, ulega także magii Mikołajek. Niezależnie czy jesteś fanem żeglarstwa regatowego, odbywasz rejs wycieczkowy czy jesteś uczestnikiem obozu żeglarskiego, przystań Żeglugi Mazurskiej w Mikołajkach jest jedną z najważniejszych na Szlaku WJM.

Ważne Mikołajki

Najstarsi kapitanowie przypomną pewnie legendę o królu Sielawie, który zapewniał mieszkańcom sieci pełne ryb. Legenda nie ma jednak szczęśliwego zakończenia, ponieważ rybacy przywiązali króla do przęsła mostu, przez co pozbawili go wolności i życia. Nie wiadomo, czy Mikołajki czeka tak samo smutny koniec, faktem jest jednak, że miasto szybko się zmienia. Często organizowane są tu obozy żeglarskie i regaty, również przystań jachtowa sprawnie funkcjonuje. Turystów wciąż jednak przyciąga atmosfera spokoju i mniejszego przepychu, niż w nadmorskich kurortach.

Coraz więcej młodych

Młodzież uczestnicząca w szkoleniach żeglarskich chętnie słucha opowieści marynarzy oraz grup śpiewających szanty. Długo może też wspominać tradycyjny „chrzest żeglarski”. Niegdyś była to ważna uroczystość np. dla osób po raz pierwszy przekraczających równik. Dziś jednak ma charakter zabawy: uczestnik przechodzi kilka prób, potem nadawane jest mu imię żeglarskie. Pozostali turyści docenią też różnorodną bazę noclegową. Dostępnych jest około 1500 miejsc w hotelach i kilkaset o niższym standardzie. Nie brakuje też pubów, restauracji i sklepów. Od kilku lat perła Mazur intensywnie się rozwija i zaczyna promować także inne dyscypliny sportu, niż żeglarstwo, stając się m. in. bazą Rajdu Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *