Jak szybko się uczyć – 4 sprawdzone sposoby

Człowiek uczy się przez całe życie – to stara prawda. Jednak, trudności w nauce sprawiają, że wiele osób rezygnuje z poszerzania wiedzy. A szkoda, bo proces uczenia się korzystnie wpływa na sprawność Twojego mózgu, a nowe umiejętności pozwalają zyskać lepszą pracę i podnoszą samoocenę. Chcesz z tego skorzystać? Dowiedz się, jak szybko się uczyć i odkryj przyjemność zdobywania nowej wiedzy już dziś!

 

Zadbaj o siebie

Nauka to wbrew pozorom duży wysiłek dla organizmu. Dlatego, jeśli chcesz, aby przebiegała ona efektywnie, musisz zadbać o dostarczenie sobie odpowiedniej liczby kalorii, wszystkich wartości odżywczych, a także dostatecznej ilości snu. Unikaj tak zwanych pustych kalorii (słone przekąski, słodycze), a w zamian jedz więcej warzyw, owoców i orzechów. Pamiętaj też o regularnym piciu wody. Na sen przeznacz 8 godzin w ciągu doby.

Stwórz sprzyjające warunki

Otoczenie, w którym będziesz się uczyć na ogromny wpływ na rezultaty Twoich wysiłków. Weź pod uwagę takie czynniki jak:

  • oświetlenie – wbrew powszechnej opinii, ostre oświetlenie nie sprzyja nauce; większy komfort zapewni Ci łagodne, ciepłe światło o natężeniu, które nie będzie zmuszać oczu do zbędnego wysiłku;
  • hałas – gwar utrudnia koncentrację, dlatego zadbaj, aby nie dobiegały Cię odgłosy otoczenia, wycisz telefon i zamknij komunikatory; jeśli nie lubisz głuchej ciszy – wybierz muzykę, która będzie wolna, cicha i przyjemna dla ucha; na koncentrację pozytywnie wpływa muzyka klasyczna (Bach,Mozart) i dźwięki natury, które wspomagają synchronizację półkul;
  • powietrze – w pomieszczeniu przeznaczonym do nauki nie może zabraknąć świeżego powietrza, które zapewni właściwe dotlenienie organizmu;
  • temperatura – jeśli będzie zbyt gorąco, szybko poczujesz zmęczenie i senność, a jeśli będzie Ci zimno – nie skupisz się na materiale, ale na tym, jak się rozgrzać; najlepszą temperaturą do nauki jest przedział 18-22 stopnie.

Znajdź motywację

Wiele osób podchodzi do nauki jak do przykrego obowiązku. A przecież nikt nie lubi być do czegokolwiek zmuszanym. Zastanów się, dlaczego się uczysz i poszukaj jak najwięcej korzyści, które możesz osiągnąć dzięki zdobyciu konkretnej wiedzy. Nie zastanawiaj się, czy Ci się uda – przyjmij to jako pewnik. Jeśli nadal brakuje Ci pozytywnego nastawienia, wyznacz sobie nagrodę za przyswojenie danej partii materiału.

Odkryj sposób nauki dla siebie

Nie istnieje jeden, uniwersalny sposób nauki. To, w jaki sposób najłatwiej przyswajasz wiedzę zależy od naturalnych predyspozycji. Jeśli jesteś wzrokowcem, pomocne będą mapy myśli. Jeśli jesteś słuchowcem, nagrywaj materiał i odsłuchuj go. Kinestetycy nie powinni bać się gestykulowania i chodzenia podczas nauki.

 

Kluczem do efektywnej nauki jest rozumienie materiału, który się przyswaja, dlatego nie „zakuwaj na blachę”, ale szukaj odpowiedzi na niezrozumiałe kwestie, pytaj innych, spróbuj sobie wyobrazić to, co chcesz zapamiętać i przede wszystkim – nie trać pozytywnego nastawienia. Nauka może być świetną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *