Rozwód a dziecko

W życiu osobistym człowieka nie zawsze wszystko układa się pomyślnie. Zdarzają się sytuacje, kiedy z różnych powodów dochodzi do trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego i jedynym wyjściem z sytuacji zdaje się być rozwód. Jak rozstać się w kulturalny sposób?

Separacja a rozwód

Będąc w rozterce, przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto zastanowić się nad najrozsądniejszym rozwiązaniem. Czasem wystarczy separacja, która pozwala małżonkom odpocząć od siebie i zdystansować się do sytuacji, w której się znaleźli. Jest to sytuacja, która w wielu przypadkach może pomóc w ratowaniu zarówno związku, jak i całej rodziny. Jednak każde z rozwiązań, zarówno separacja, jak i rozwód niosą za sobą konsekwencje. Niekiedy potrzebna jest pomoc nie tylko doświadczonego prawnika, ale i psychologa.

Rozwód jako ostateczność

Rozwód jest z pewnością sprawą wysoce indywidualną. Niekiedy potrzebna jest pomoc prawnika przy złożeniu do sądu okręgowego pozwu o rozwód, z orzeczeniem o winie lub bez, oraz odpowiednich dokumentów dotyczących władzy rodzicielskiej, kosztów alimentów, czy pozostałych ustaleń. Najważniejsze to nie zapominać w tym wszystkim o dzieciach, dla których taka sytuacja jest traumatycznym przeżyciem. Nie wykorzystuj dziecka jako karty przetargowej, ani nie manipuluj nim, zabraniając spotkań z drugim rodzicem. Ważne, aby dzieci nie czuły poczucia winy odnośnie zaistniałej sytuacji, oraz aby w tym trudnym dla nich okresie, miały wsparcie obojga rodziców. Rozstanie się z klasą nie jest łatwym zadaniem, jednak dla dobra, nie tylko własnego, warto zadbać, żeby cały proces rozwodowy był możliwie jak najmniej bolesnym przeżyciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *