Jak przekonać niejadka do jedzenia? – sprawdzone sposoby

Kiedy jesteś w kuchni i przygotowujesz posiłek dla dzieci, dwoisz się i troisz, a Twoje dziecko i tak nie chce przełknąć ani kęsa? Dowiedz się, jak przekonać niejadka do jedzenia bez krzyku i przemocy!

Dbaj o estetykę posiłków

Dla dzieci bardzo ważne jest to, jak podane są posiłki. Jeżeli są one szare i monotonne, malec może nie mieć ochoty na spróbowanie ich… Uruchom więc swoją kreatywność i przygotowuj dla dziecka kolorowe dania, które będą wprost zachęcały do jedzenia! Wykorzystuj kolorowe warzywa, owoce oraz nabiał i nie bój się eksperymentów!

Uczyń z jedzenia rodzinny rytuał

Krzyki i szantaże przy jedzeniu to pierwszy krok do tego, by dziecko wyrobiło w sobie wstręt do jedzenia i pozostało niejadkiem – nawet, jeśli wyjątkowo raz opróżni talerz… Postaraj się raczej o to, by posiłki kojarzyły się dziecku pozytywnie. Dbajcie zatem o rodzinną i ciepłą atmosferę podczas obiadów, a także o to, by zasiadanie do stołu było radosnym wydarzeniem. Unikajcie natomiast kłótni i bardzo trudnych tematów!

Pozwól dziecku uczestniczyć w gotowaniu

To bardzo skuteczny sposób, który dodatkowo jest okazją do poznania świata przez latorośl. Kiedy dziecko widzi, jak powstają posiłki, ma pozwolenie na to, by próbować swoich sił jako kucharz, to często nawet z ciekawości chce spróbować przyrządzonych wspólnie dań. Dziecko czuje się wówczas odpowiedzialne za smak posiłku i dowiaduje się, jak powstają różne potrawy.

Udaj się z dzieckiem do lekarza

Jeśli pomimo podawania dziecku urozmaiconych dań i przyjemnej atmosfery podczas posiłków, Twoja pociecha nadal nie chce jeść, udaj się z dzieckiem do lekarza. Czasami niechęć do jedzenia może być oznaką choroby – nie powinno się więc tego bagatelizować. Jeśli jednak lekarz powie Ci, że dziecko jest zupełnie zdrowe, może to oznaczać, że… po prostu nie potrzebuje większych ilości jedzenia. I trzeba się z tym pogodzić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *