Niebezpieczna twarz turysty

Turystyka jest jednym z filarów rozwoju państwa. Popularność turystyczna kraju wpływa na ilość gości do niego przyjeżdżających oraz czas, jaki w nim spędzają. Turyści generują duże dochody, wiele pieniędzy zostawiając w kraju, który odwiedzają. Bywają oczywiście uciążliwi czy nieprzewidywalni, ale raczej ich pobyt wiąże się z takim zastrzykiem finansowym, że zostaje im to wybaczone.

Ukryta prawda

Często jednak niewinny turysta z egzotycznego kraju może pokazać swoją drugą twarz. Przepisy celne w danym miejscu (a szczególnie wśród państw członkowskich Unii europejskiej) bywają bardzo zaostrzone. Zakaz wywózki dzikich zwierząt i roślin chronionych wydaje się oczywisty, lecz istnieje jeszcze więcej przepisów zakazujących obrotu żywnością czy materiałami wykorzystującymi substancje zwierzęce.  Zakazy te bywają jednak nagminnie łamane – przez zwykłych turystów nieznających zasad (zazwyczaj święcie przekonanych o swojej racji, ignorujących zalecenia narodowych agencji celnych), niewinnie wykorzystanych ludzi (kiedy podrzucono im coś do toby, podmieniono bagaż itp.) czy w końcu wykwalifikowane grupy przemytników.

Poprawa sytuacji

Jeżeli wyjeżdżasz i chcesz uniknąć sytuacji, w której na lotnisku czy przy odprawie celnej spotka cię niemiła sytuacja, skorzystaj w usług najbliższej agencji celnej, której pracownicy pomogą wyliczyć należność cła, a także ostrzegą o potencjalnych zakazach w przewozie towarów. Dzięki temu nikt nie oskarży nas o działania nielegalne, unikniemy bardzo wysokiej grzywny czy nawet  aresztu. Spokój na wakacjach jest zaś rzeczą wymaganą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *