Nie róbmy z naszego czworonoga niewolnika

Pies jest przyjacielem człowieka, stoi na straży naszych domów, pomaga niewidomymi opiekuje sie naszymi dziećmi. Kiedy jesteśmy smutni, potrafi nas pocieszyć i umilić czas. Nie wymaga zbyt wiele, bo wystarczy mu jedzenie w misce, spacery i kilka chwil naszego zainteresowania. Dlatego nie przywiązujmy go do łańcucha, skrzywdzimy go tym. Czy sam chciałbyś być przyczepiony na stałe do domu? Oczywiście, że nie!
Wiele osób uważa, ze miejsce psa jest na łańcuchu, a nie w domu. Psy to zwierzęta społeczne, uwielbiają towarzystwo ludzi oraz innych zwierząt. Przywiązane do kołka, stają się agresywne i dzikie, zmiany w ich psychce są często nieodwracalne. Dlatego unikajmy takich rozwiązań, a jeśli już musimy to starajmy się je ograniczyć. Zrozumiałe jest, że nie chcemy aby agresywny pies zaatakował za dnia osobę, która nawet przez przypadek znajdzie się na naszej posesji. Nikt nie chce mieć niepszyjemności związanych z nieupilnowaniem swojego czworonoga. Ale nie daje to nam prawa więzić psa na całe życie w oszaże tych kilku metrów kwadratowych. Wypuszczajmy psa chociaz na noc, tak aby mógł trochę się poruszać, poznać teren, którego pilnuje.

Nie bądźmy bezdusznymi udręczycielami dla naszych zwierząt i pozwalajmy im na choć odrobinę wolności. Oszczędzimy naszemu psu wielu stresów i sprawimy, że będzie mniej nerwowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *