Jak nauczyć się języka – 3 triki

Znajomość języków obcych to silny atut podczas rekrutacji na wymarzone stanowisko pracy. To też swoboda komunikacyjna podczas podróży. Sama nauka jednym przychodzi łatwiej, innym z większym wysiłkiem, ale dla każdego jest świetną okazją do treningu mózgu. Zastanawiasz się, jak nauczyć się języka? Poznaj trzy triki i ciesz się z samego procesu poznawania.

Systematyczność

Powtarzanie to podstawa, ale zadbaj, aby Twój trening Cię nie przytłaczał. Lepiej zaplanować sobie kilka krótkich „sesji”, niż siedzieć półtorej godziny bez przerwy nad materiałem. Ustal ze sobą, że będziesz się uczyć po 20 minut każdego dnia i rozbij to na dwie sesje po 10 minut. Dzięki temu, niezależnie od tego, jak bardzo będziesz zajęty, zawsze wygospodarujesz te 20 minut. Co więcej, stale rozwijasz swoje umiejętności, ale nie masz okazji zmęczyć się tym. Wbrew pozorom, taka nauka jest szybsza i wcale nie trwa latami. Bo liczy się jakość przyswajania, a nie ilość czasu. A Ty zyskujesz zadowolenie z siebie, z przebiegu dnia i satysfakcję z efektów.

Baw się

Poza zmęczeniem, groźne są stres i nuda. Uświadom sobie, czym tak naprawdę jest dla Ciebie nowy język – to nie zdobywanie certyfikatów, zaliczanie testów, ani udowadnianie światu swojej inteligencji. Język ma być środkiem komunikacji i Twoją przygodą. Z nudą poradzisz sobie stosując różnorodne formy i metody nauki. Postaw na równoległy rozwój wszystkich czterech aktywności językowych:, czyli słuchania, czytania, pisania i mówienia.

Równowaga

Naukę języka można porównać do trenowania sportu. Dlatego jednym sposobem jest workout, czyli świadomy trening, który jest ukierunkowany na osiągnięcie konkretnego celu, a drugi to rekreacja, czyli aktywność, która ma być przyjemna i mniej wysiłkowa. W nauce języka workout oznacza analizę fonetyczną, gramatyczną i zapamiętywanie słownictwa. To też czytanie wyjaśnień i ćwiczenie tłumaczenia. Językowa rekreacja to z kolei oglądanie filmów w obcych językach, czytanie książek i przeglądanie stron internetowych w danym języku, a także słuchanie muzyki i spotkania z obcokrajowcami w nieformalnych okolicznościach.

 

Jak widzisz, nauka języka jest łatwa i może być przyjemna. Grunt to wykonać pierwszy krok i podejmować kolejne z każdym dniem. Początki są najtrudniejsze, ale szybko wyrobisz w sobie nowe nawyki. Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *