Mrożenie wiosennych owoców

Świeże truskawki, czereśnie, rabarbar – na to czekali wszyscy entuzjaści domowych wypieków i kulinarnych eksperymentów. Warto wykorzystać ten czas i przyrządzić wiosenne ciasto, a także przetworzyć owoce, dzięki czemu zostaną one z nami na dłużej. Przedstawiamy najpopularniejsze metody.

Mrożenie 

To najlepszy i najłatwiejszy sposób na przedłużenie trwałości owocu. W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego można znaleźć specjalne woreczki do mrożenia, wyposażone w szczelne zamykanie i samoprzylepne karteczki, na których można napisać nazwę owocu i datę zamrożenia. Poszczególne owoce mają bowiem różne okresy ważności, nawet po zamrożeniu. Truskawki należy umyć przed zamrożeniem, dokładnie osuszyć, a następnie umieścić w zamrażalniku.

truskawki 6-8 miesięcy

czereśnie 8 miesięcy

fasolka 12 miesięcy

papryka 12 miesięcy

Generalnie zalecanym terminem dla owoców jest pół roku, a  dla warzyw 12 miesięcy.

Blanszować czy nie?

Blanszowanie polega na sparzeniu owoców we wrzącej wodzie, a następnie ostudzeniu ich pod strumieniem zimnej wody. Zapobiega to rozwojowi enzymów, które sprawiają, że zamrożone owoce tracą kolor, jędrność i smak. Jednak nie wszystkie owoce nadają się do blanszowania. Procesowi temu poddajemy zwykle warzywa takie jak brokuły, fasolka. Małe owoce, jak jagody, maliny czy jeżyny zamrażamy bez uprzedniego blanszowania. Blanszowanie nie jest zresztą konieczne i niektórzy nie stosują tej metody w ogóle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *