Masaże od starożytności do dziś, czyli jak przyjemnie dbać o zdrowie

Historia masażu sięga już starożytnych Chin i Indii. W krajach tych początkowo miały one charakter religijny, jednak kiedy odkryto ich właściwości, włączono je do elementów medycyny ludowej. W Europie pozytywy masaży pierwszy zauważył Hipokrates, który polecał je na konkretne stany chorobowe. Tropem Hipokratesa podążali także Celsus i Galena. W  okresie średniowiecza nastąpił zastój jeśli chodzi o medycynę, a wiec także masaże odeszły w cień. Ponownie zalety masażu odkrył Francuski lekarz Ambroże Paré i od tego czasu do dziś technika ta jest chętnie stosowaną metodą leczenia.

Masaże dla całego ciała

Najprostszy i najpopularniejszy to masaż leczniczy, często nazywany klasycznym, polega on na ugniataniu, uciskaniu, nacieraniu, głaskaniu, a także oklepywaniu skóry, a przez to także mięśni i stawów. Czynności te przede wszystkim zwiększają przepływ krwi oraz limfy. Dzięki temu do tkanek dociera więcej substancji odżywczych i tlenu, a także szybciej wydalane są substancje rozpadu. Wpływa to na zdecydowanie szybszą regenerację mięśni i skóry. Masaże są także korzystne ze względu na ich naturalne działanie. Masaż pobudza regenerację naturalną, niewspieraną przez substancje chemiczne, w trakcie zabiegu stosowane są co najwyżej oliwki nawilżające i ułatwiające masowanie.

Egzotyczne rodzaje masaży

Uciskanie ciała w odpowiednich miejscach to najprostsze określenie masaży. Jest ono jednak bardzo nieprecyzyjne, ponieważ na przestrzeni tysięcy lat masaż był wykorzystywany na całym świecie i dzięki temu wyewoluował do wielu ciekawych technik. Jednym z ciekawszych zabiegów jest hinduski masaż głowy i tak jak sugeruje nazwa skupia on pracę masażysty tylko na wrażliwej skórze głowy. Dzięki specjalnym technikom uciskowym i podatności tego obszaru na dotyk masażysta wprawia masowanego w stan głębokiego relaksu. Kolejną ciekawą i egzotyczną techniką jest masaż gorącymi kamieniami wulkanicznymi. Masaż ten polega na układaniu w odpowiednich miejscach wzdłuż kręgosłupa rozgrzanych kamieni, które dzięki swojemu ciepłu mają przede wszystkim działanie przeciwreumatyczne, a także relaksacyjne. Często wraz z relaksacyjnymi technikami masażu stosuje się aromaterapię, dzięki której jeszcze łatwiej pacjent wchodzi w stan relaksu.

Masaż we własnym domu

Masaż nie musi być wykonywany jedynie przez wyspecjalizowanego masażystę. Podobne korzyści można czerpać z masujących i wibrujących urządzeń takich jak fotel masujący wyposażony w osiem strategicznie umieszczonych systemów transmisyjnych, które skupiają swą pracę na łydkach, udach, biodrach, dolnej części pleców, a także ramionach. Fotel do masażu to nie tylko prywatny masażysta, ale także stylowy, luksusowo wykonany mebel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *