Jak urządzić kuchnię bez okna?

Kuchnia to pomieszczenie, które powinno być wygodne, funkcjonalne i przytulne. Dzięki temu miło będzie się w nim spędzało czas i wykonywało rozmaite prace. Taka kuchnia nierozerwalnie kojarzy się nam z koniecznością posiadania okna. Okazuje się jednak, że nie we wszystkich kuchniach znajduje się okno, a urządzenie takiej ciemnej kuchni bez okna nie jest łatwe. Warto zatem się zastanowić, co zrobić, by wnętrze spełniło początkowe założenia.

Bardzo ważną sprawą jest zadbanie w takiej kuchni o prawidłową wentylację. Para wodna powstająca przy gotowaniu nie może skraplać się na ścianach czy meblach, gdyż wszystko zacznie się szybko niszczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem montaż okapu z wyciągiem. Jednak taki sprzęt możliwy jest do założenia tylko w wypadku istnienia dwóch otworów wentylacyjnych. Jeżeli takowych nie ma, należy wyposażyć kuchnie w pochłaniacz.

Kolejna istotna sprawa związania jest z odpowiednim wyposażeniem. Kuchnia bez okna może być dość ciemna. Do takiej kuchni należałoby wybrać jasne wyposażenie, które rozjaśni wnętrze. Najlepiej zatem wybrać jasne mebel oraz jasne blaty. Można postawić na połyskujące powierzchnie, które będą odbijać światło i sprawią, że kuchnia będzie jaśniejsza.

I ostatnia bardzo ważna sprawa dotyczy oświetlenia sztucznego. W ciemnej kuchni bez okna ma ono nieocenioną wartość. Koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią ilość źródeł światła i o to, by były one prawidłowo rozmieszczone. Oświetlenie powinno padać na główne części kuchni, zapewniając niezbędne światło zwłaszcza nad częścią roboczą kuchni. Poza tym odpowiednie oświetlenie sprawi też, że wnętrze będzie przytulne, a nie przytłaczające.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *