Jak kobieta zakłada firmę budowlaną

Budowlanka to rodzaj działalności, który zawsze będzie przynosił dochody – w końcu nie sposób wyobrazić sobie, by wokół nas przestały pojawiać się nowe domy czy biurowce. Jeśli rozważasz założenie takiej działalności, koniecznie dowiedz się, jakie kroki musisz wykonać!

Stwórz biznesplan

Kiedy masz już pomysł na firmę budowlaną, zastanów się nad szczegółami jej działania w pierwszym roku funkcjonowania. Biznesplan pomoże Ci określić, jakie są Twoje zasoby, a także jakie wyzwania czekają na Ciebie w najbliższym czasie. Weź pod uwagę także fundusze, jakimi dysponujesz – to od nich zależy, rodzaj zleceń, jakie będziesz mógł przyjąć na początku.

Staw czoła formalnościom

Nie jest to może najprzyjemniejsza część zakładania firmy, ale – niestety – niezbędna. Firmę budowlaną, tak samo jak każdą inną, będziesz musiał zarejestrować. W tym celu będziesz musiał wypełnić druk CEIDG. Dokument będziesz mógł złożyć w urzędzie gminy albo wysłać przez Internet. Konieczne będzie także udanie się do urzędu skarbowego, aby wypełnić formularz zgłoszeniowy VAT-R. Zwróć uwagę, by sięgnąć po aktualny wzór druku, ponieważ co roku jest on aktualizowany. Nie ominie Cię także wycieczka do ZUS.

Pomyśl o pracownikach

Bardzo ważnym etapem zakładania firmy jest rekrutacja pracowników. Pomyśl więc, czy będziesz ich szukał przez Internet lub prasę, czy też za pośrednictwem urzędu pracy. Podczas rozmów powinieneś poinformować potencjalnych pracowników o możliwych zarobkach. Pamiętaj, że będziesz musiał swoich pracowników ubezpieczyć oraz zapewnić im odpowiednie warunki pracy – warto rozważyć nawiązanie współpracy z firmami, które oferują wynajem kwater pracowniczych w dużych miastach.

Zainwestuj w reklamę

Bez tego nie da się odnieść sukcesu w żadnej branży. W zależności od rodzaju świadczonych usług oraz zasięgu Twojej firmy, postaw na banery reklamowe lub reklamę w Internecie. Nie bez znaczenia – zwłaszcza przy budowie domów jednorodzinnych – jest także „marketing szeptany” – jeden zadowolony klient na pewno poleci Twoją firmę innym osobom!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *