Skąd się biorą bezdomni?

Przyjemności odczuwanej z powodu powrotu do domu po długiej nieobecności nie da się z niczym porównać. Przekraczając próg własnego mieszkania człowiek odczuwa spokój, jakby jednocześnie udało mu się wszystkie problemy zostawić za drzwiami. Są jednak ludzie, którzy już dawno stracili to poczucie bezpieczeństwa.

Ludzie niczyi

Problemy finansowe, kryzys w rodzinie, nałogi i uzależnienia – to tylko niektóre z przyczyn utraty domu. Człowiek bezdomny to taki, który nigdzie nie jest zameldowany (w przypadku niektórych taka informacja widnieje nawet na dowodzie osobistym), nie sposób tez ustalić jego stałego miejsca pobytu. Sytuacja bezdomnych jest zazwyczaj bardzo zła – większość z nich nie ma praktycznie nic własnego, brakuje im cieplejszej odzieży i jedzenia. Sporadyczną pomoc otrzymują jedynie w noclegowniach i punktach MOPSu. Jest to jednak wciąż za mało, stąd częsty widok żebraków na ulicach miast (część bezdomnych podejmuje się również pomocy w pracy fizycznej, za którą otrzymują groszowe wynagrodzenie, np. w hurtowniach ekologicznego opału i węgla).

Inną grupę bezdomnych stanowią ludzie tymczasowo, z przyczyn losowych, nie posiadających własnego lokum (np. stracili je w wyniku powodzi czy pożaru). Ich pozycja zawodowa jest do czasu nienaruszona, a swój stan posiadania przechowują oni u rodziny lub znajomych. Przy odpowiedniej pomocy są oni w stanie wyjść na prostą i odbić się od dna. W takich ludzi warto inwestować i pomóc im w jakiś sposób odzyskać miejsce, gdzie mogą zamieszkać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *