Druk książek od średniowiecza do współczesności

Wydaje się, że książki znacznie straciły na znaczeniu. Głównie dlatego, że zdecydowanie łatwiej jest je wyprodukować. Mimo to i tak nie każdego stać na książkę, a przecież druk książek miał umożliwić ludziom posiadanie lektury. Niestety po wprowadzeniu opodatkowania na książki ich ceny jeszcze bardziej wzrosły. A przecież nauka miała stać się dzięki nim bardziej dostępna oraz tania. Czy to udało się politykom? Nie bardzo.

Jak było kiedyś?

Na samym początku książki były przepisywane odręcznie. Jednak to powodowało, iż książki były bardzo drogie i niedostępne dla każdego. Po drugie przepisanie całej książki zajmowało bardzo dużo czasu. Szczególnie jeśli przepisywano książkę z i przyozdabiano je ozdobnymi literami. Na szczęście z czasem człowiek wymyślił druk książek, który miał sprawić, iż książki staną się znacznie bardziej dostępne. Niestety nie wyglądało to tak pięknie. Do wydrukowania książki tworzono szablon strony, która była następnie odbijana na kartce papieru. Niestety wyrzeźbienie takiego szablonu zajmowało bardzo dużo czasu. Po drugie szablon mógł zostać użyty tylko do jednej książki, więc po wstrzymaniu druku książki szablony wyrzucano.

Prostsze rozwiązanie

Jak się okazuje druk książek mógł od samego początku wyglądać znacznie lepiej i znacznie więcej książek wydawać. Rewolucją stały się stemple liter, które można było wykorzystywać przy wydawaniu każdej książki. Od tej chwili nie wykorzystywano gotowych szablonów, a jedynie litery, które układano w wyrazy i odbijano na kartce papieru. Z czasem zaczęto udoskonalać druk książek. Dziś nie potrzebne są już żadne stemple. Wystarczy dobry komputer oraz drukarka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *