Czy możemy być naprawdę anonimowi w Internecie?

Internet to multifunkcjonalna platforma do wymiany danych, kontaktów i opinii. W naszym kraju obowiązuje wolność słowa, a więc możemy wyrażać na każdy temat takie opinie jakie chcemy jeśli nie są krzywdzące dla innych. Wiele osób jednak nadużywa w Internecie wolności słowa i posiadając iluzję anonimowości myślą, że są bezkarni. Można ich jednak odnaleźć dzięki informatyce śledczej.

Każde działanie w Internecie pozostawia ślad

Nie każdy internauta wie, że przeglądarki internetowe(np. Firefox, Opera, Internet Explorer itp.) zbierają ogromne ilości danych na temat naszych działań(od kliknięć w linki po nawet ruchy myszką po stronie). Można oczywiście skorzystać z specjalnych trybów przeglądarek, które blokują zapisywanie takich danych jednak każde pobranie danych ze strony czy klikniecie powoduje wysłanie danych odnośnie naszego adresu IP. Dzięki IP przy zastosowaniu specjalnych narzędzi informatyki śledczej bardzo łatwo można znaleźć taką osobę.

Możliwości ukrycia IP

Istnieje możliwość ukrycia naszego IP, polega ono na przekierowaniu naszego połączenia przez serwery znajdujące się w innym miejscu. Problem polega na tym, że im dalej od nas znajduje się serwer i im więcej przekierowań przez inne lokalizacje zrobimy, tym wolniej poruszamy się w sieci. Ponadto, sprawny specjalista od informatyki śledczej i tak nas znajdzie, a po prostu zajmie mu to więcej czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *