Bezpieczny pracownik – wyszkolony pracownik

Praca zawodowa w zależności od branży i stanowiska może być nawet niebezpieczne, szczególnie jeśli pracownik nie wie jak powinien się zachować w sytuacjach zagrożenia. Niewiedza to częsty powód powstawania wypadków w pracy. Wystarczy jednak odpowiednie szkolenie BHP, a pracodawca ma pewność, że pracownik nie zrobi niepotrzebnego błędu.


Korzyści dla pracownika i pracodawcy


Szkolenia BHP uczą pracownika jak powinien zachowywać się w konkretnych sytuacjach. Wiedza ta ogranicza prawdopodobieństwo powstania paniki – głównego wroga bezpieczeństwa. Każdy pracownik, który posiada wiedzę jak zachować się w niebezpiecznej wie, kiedy ma szanse zażegnać niebezpieczeństwo, a kiedy powinien uciekać. Dla pracodawcy korzyści są przeliczalne na pieniądze, jeśli pracownicy wiedzą jak radzić sobie np. podczas pożaru jest szansa, że go ugasi i ograniczy koszty napraw. Także odszkodowania pracownicze przyznawane pracownikom, którzy nie korzystali z szkoleń BHP mogą być dużym wydatkiem dla pracodawcy.


Cykliczność szkoleń BHP


Ustawodawca narzuca obowiązkowe odświeżanie szkoleń BHP, nie wynika to jednak z widzimisię lub chęci zwiększenia popytu na usługi BHP. Pracownicy pracujący przez wiele lat na jednym stanowisku wpadają w rutynę i kompletnie zapominają o zasadach BHP. Szkolenia BHP przypominają jakie niebezpieczeństwa czyhają na pracownika, a także odświeżają niewykorzystywaną wiedzę, która może się przydać w każdej chwili.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *