Zaplanuj swoją karierę!

Badania nad liczną grupą ludzi jasno stwierdziły, iż ogromny wpływ na wybór naszej ścieżki kariery, w dużej mierze jest umotywowany tym, do czego zachęcali i motywowali nas rodzice. Ich wpływ ma na nas ogromne znaczenie, również w kwestii wyboru zawodu. Oczywiście dużą rolę odgrywają również nasze predyspozycje oraz zainteresowania, ale sugestie rodziców – świadome bądź nie – już od młodych lat kierują naszymi decyzjami.

Czy warto iść na studia?

Nierzadko duży wpływ na decyzję podjęcia nauki na studiach wyższych, również odnosimy do decyzji rodziców. Ich reakcję mogą być różne. Ci którzy sami posiadają wyższe wykształcenie, będą mobilizować swoje dzieci, do wybrania podobnej ścieżki życiowej. Jeżeli jednak opiekunowie mają niższe wykształcenie mogą albo namawiać dzieci do rozwoju, albo wręcz przeciwnie – sugerować im, iż powinni udać się do pracy i zarabiać pieniądze, bez straty czasu na „zbędną” ich zdaniem naukę. Decyzja z reguły należy do młodego człowieka, jednak ci którzy są pod dużym wpływem rodziców, po wielu latach mogą żałować swoich decyzji.

Jaki kierunek?

Gdy już zdecydujemy się na jakiś konkretny zawód, zastanówmy się czy mamy do niego predyspozycje. Im trudniejszy kierunek, tym więcej pracy musimy włożyć w jego ukończenie. Praca jako accounant, prawnik czy też lekarz – to jedne z najbardziej wymagających zawodów, dlatego nim podejmiemy studia, zastanówmy się czy jesteśmy poświęcić swoje życie na ciągłą naukę oraz nieustanne dokształcanie? Jeżeli odpowiedź jest negatywna, bez skrępowania wybierzmy prostszy kierunek, który będzie dla nas również satysfakcjonujący, jednak mniej wymagający.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *